Mięso wołowe kupowane w Polsce nie jest poddane procesowi dojrzewania. Dlatego, kupioną w Polsce wołowinę, przed przyrządzeniem dania mięsnego należy poddać dojrzewaniu w warunkach gospodarstwa domowego.
W przypadku wołowego mięsa kulinarnego, kupionego w tradycyjnych sklepach, nie opakowanego przemysłowo tj. w zakładzie mięsnym, należy go przechowywać w warunkach chłodniczych (np. w naczyniu ceramicznym z przykryciem) przez okres minimum 6-8 dób. Natomiast mięso zapakowane próżniowo lub w atmosferze gazów obojętnych (tzw. MAP), można przechowywać w warunkach chłodniczych nawet do 2-3 tygodni.
Celem obróbki cieplnej jest: przygotowanie mięsa do spożycia poprzez nadanie odpowiedniej smakowitości i tekstury (zależnych od metody obróbki termicznej), przedłużenie trwałości mięsa w wyniku zniszczenia mikroflory, zmniejszenie zawartości wody oraz unieczynnienie enzymów własnych mięsa.
W warunkach gospodarstwa domowego stosowane są następujące metody obróbki cieplnej wołowego mięsa kulinarnego:
W mięsie i produktach mięsnych podczas ogrzewania zachodzi wiele procesów fizycznych, chemicznych, biologicznych skutkujących w przeważającej większości nieodwracalnymi zmianami m.in.:
Powyższe zmiany, oprócz przedłużenia trwałości, prowadzą m.in. do wykształcenia specyficznych cech jakościowych gotowego produktu (potrawy, dania). Niektóre przemiany chemiczne powodują nieuniknione zmniejszenie wartości mięsa i/lub przetworu mięsnego. Zakres w/w zmian zależy od składu chemicznego surowca i/lub produktu oraz parametrów i zastosowanej metody ogrzewania.
Obróbka cieplna musi być na tyle skuteczna, by zapewnić stabilność mikrobiologiczną i enzymatyczną produktu, ale jednocześnie umożliwiać przebieg pożądanych reakcji chemicznych i ograniczać przemiany niekorzystne. Szczególnie niekorzystne są przemiany składników mięsa podczas długotrwałego ogrzewania w temperaturze powyżej 100oC (rozkład termiczny, utlenianie, tworzenie się związków szkodliwych, itp.), występujące w powierzchniowych warstwach produktów smażonych i pieczonych.
The document has been permanently moved.