Podstawową częścią składową mięsa jest tkanka mięśniowa, zbudowana z długich wrzecionowatych komórek, o charakterystycznym dla mięśni szkieletowych poprzecznym prążkowaniu. Komórka mięśniowa jest otoczona przezroczystą osłonką (pochewką) tj., tzw. sarkolemmą. Wewnątrz znajdują się włókienka kurczliwe (tzw. miofibryle), jądra i inne składowe budowy komórki. Przestrzeń między nimi wypełniona jest roztworem: białek, tłuszczu, węglowodanów i in. składników komórki mięśniowej tj. tzw. sarkoplazmą.
Mięso wołowe kupowane w Polsce nie jest poddane procesowi dojrzewania. Dlatego, kupioną w Polsce wołowinę, przed przyrządzeniem dania mięsnego należy poddać dojrzewaniu w warunkach gospodarstwa domowego.
Sprzedaż detaliczna mięsa w Polsce prowadzona jest przez około 100 tys. sklepów ogólnospożywczych (w tym specjalistycznych np. sklepów zakładowych) określanych jako tradycyjne kanały dystrybucji oraz ponad 2000 supermarketów. Szacuje się, ze udział kanałów nowoczesnych w handlu mięsem wynosi około 40%. Wśród form detalicznej sprzedaży mięsa, wyodrębnia się sprzedaż „na wagę” (tradycyjny obszar rynku) oraz obrót mięsem konfekcjonowanym (odpowiednio pokrojonym i opakowanym), które jest sprzedawane głównie w sklepach samoobsługowych.
W historii ewolucji człowieka, liczącej ok. 7 mln lat, „odkrycie” ognia (ok. 300 tys. lat temu) oraz rozpoczęcie uprawy roli i udomowienie zwierząt (ok. 10 tys. lat temu) były przełomowymi dla sposobu jego odżywiania się i diety. Budowa przewodu pokarmowego człowieka wskazuje, że od początku ewolucji mięso było podstawowym składnikiem diety.
„Panuje powszechne przekonanie, że dobra wołowina pochodzi tylko od bydła ras mięsnych. Oczywiście rasy mięsne dostarczają niewątpliwie lepszego surowca niż mleczne, ale to nie znaczy, że od ras mlecznych wołowina jest zła.
The document has been permanently moved.